اجوبة الستفارات

آیت‌الله علی خامنه‌ای

آیت‌الله علی خامنه‌ای

س ۱۳۶۸: آیا پوشیدن چیزى كه مخصوص زنان است توسط مردان و برعكس، در خانه بدون قصد تشبّه به جنس مخالف، جایز است؟
ج: تا زمانى كه آن را به عنوان لباس براى خود انتخاب نكرده باشند، اشكال ندارد.
~~~~~
س ۱۳۶۴: پناهندگى سیاسى به كشورهاى خارجى چه حكمى دارد؟ آیا جعل داستان غیرواقعى براى دستیابى به پناهندگى سیاسى، جایز است؟
ج: پناهندگى سیاسى به دولت غیر مسلمان تا زمانى كه مفسده‌ه‏اى بر آن مترتّب نشود، فی‌نفسه اشكال ندارد. ولى براى دستیابى به آن ، توسل به دروغ و جعل چیزى كه واقعیت ندارد، جایز نیست.
~~~~~
س ۱۰۹۵: آیا فروش خون به كسى كه از آن استفاده می‌‏كند، جایز است؟
ج: فروش خون اگر به قصد عقلائى مشروع باشد، اشكال ندارد.
~~~~~
س ۱۰۵۲: اگر فرض كنیم كه حفظ اسلام ناب محمدى «صلى الله علیه و آله» متوقف بر ریختن خون نفس محترمى باشد، آیا این كار جایز است؟
ج: ریختن به ناحقِ خونِ نفسِ محترمه شرعا حرام است و با احكام اسلام ناب محمدى «صلى الله علیه و آله» تعارض دارد. بنابراین سخن مزبور كه حفظ اسلام ناب محمدى متوقف بر ریختن خون انسان بیگناهى باشد، بى معنى است، ولى اگر منظور از آن اقدام مكلّف به جهاد فى سبیل الله عزّت آلاؤه و دفاع از اسلام ناب محمدى در مواردى كه احتمال كشته شدن او وجود دارد، باشد، این فرض موارد مختلفى دارد، اگر مكلف طبق تشخیص خود احساس كند كه كیان اسلام در خطر است، باید براى دفاع از اسلام قیام كند، حتى اگر در معرض كشته شدن باشد.
~~~~~
س ۱۱۳۸: مقصود از موسیقى و غنا چیست؟
ج: غنا یعنى ترجیع صدا به نحوى كه مناسب با مجالس لهو باشد كه از گناهان بوده و بر خواننده و شنونده حرام است. ولى موسیقى، نواختن آلات آن است كه اگر به نحو معمول در مجالس لهو و گناه باشد، هم بر نوازنده و هم بر شنونده حرام است. و اگر به آن نحو نباشد، فى نفسه جائز است و اشكال ندارد.
~~~~~
س ۱۲۱۳: آیا خرید و نگهدارى و استفاده از دستگاه گیرنده برنامه‏‌هاى تلویزیونى از ماهواره جایز است؟ و اگر دستگاه گیرنده مجانى به دست انسان برسد چه حكمى دارد؟
ج: دستگاه آنتن ماهواره‏اى از این جهت كه صرفا وسیله‏‌اى براى دریافت برنامه‌‏هاى تلویزیونى است كه هم برنامه‏‌هاى حلال دارد و هم برنامه‏‌هاى حرام، حكم آلات مشترك را دارد. لذا خرید و فروش و نگهدارى آن براى استفاده در امور حرام، حرام است و براى استفاده‏هاى حلال جایز است. ولى چون این وسیله براى كسى كه آن را در اختیار دارد زمینه دریافت برنامه‏‌هاى حرام را كاملا فراهم مى‏كند و گاهى نگهدارى آن مفاسد دیگرى را نیز در بر دارد، خرید و نگهدارى آن جایز نیست مگر براى كسى كه به خودش مطمئن است كه استفاده حرام از آن نمی‌‏كند و بر تهیه و نگهدارى آن در خانه‏‌اش مفسده‏اى هم مترتّب نمى‏شود. لكن اگر قانونى در این مورد وجود داشته باشد باید مراعات گردد.
~~~~~
س ۱۳۷۹: پوشیدن كروات چه حكمى دارد؟
ج: به طور كلى پوشیدن كروات و دیگر لباسهایى كه پوشش و لباس غیر مسلمانان محسوب مى‏شوند بطوریكه پوشیدن آنها منجر به ترویج فرهنگ منحطّ غربى شود جایز نیست.
~~~~~
س ۱۴۱۴: آیا تراشیدن ریش فسق محسوب مى‏شود؟
ج: تراشیدن ریش بنابر احتیاط حرام است و احوط این است كه احكام و آثار فسق بر آن مترتّب مى‏شود.
برگرفته از : سایت رهبری

برچسب‌ها: , ,

پیام شما  • پیام و نام‌هایی که به زبان‌های دیگر و یا پینگلیش نوشته شوند، حذف خواهند شد! برای تبدیل پینگلیش به فارسی به اینجا بروید.