باز هم شیر و خورشید

اردشیر دوم در حال نیایش آناهیتا

اردشیر دوم در حال نیایش آناهیتا

چند ماه پیش مطبوعات از زبان رئیس مجلس شورای اسلامی نقل كردند كه « اگر بالا رفتن شیرها بر سر در مجلس از نظر افكار عمومی جامعه نوعی احیای شعار سالهای قبل از انقلاب محسوب نمی شود ما نیز مشکلی نداریم . » گفته شده كه این سخن در پاسخ درخواست نماینده زرتشتیان در مجلس مبنی بر « احیای نشان شیر و خورشید » ابراز شده است.

مخالفان احیای نشان شیر و خورشید دلایل زیر را اقامه میكنند :
« بیرق ایران نباید بیرق شاهنشاهی باشد آرمهای ایران نباید آرمهای شاهنشاهی باشد باید آرمهای اسلامی باشد. از همه وزارتخانه ها از همه ادارات باید این شیر و خورشید منحوس قطع بشود. علم اسلام باید باشد. آثار طاغوت باید برود. اینها آثار طاغوت است . این تاج آثار طاغوت است آثار اسلام باید باشدنه آثاری که تمدن است . (صحیفه امام ج ۶ ص ۲۷۵ )

آیت‌الله خمینی در همان ایام به هنگام بررسی « نخستین پیش نویس قانون اساسی » كه اصلی به این مضمون پیش بینی شده بود :
« پرچم رسمی ایران به رنگهای سبز و سفید و سرخ با علامت شیرو خورشید است »
روی كلمه « شیر و خورشید » خط كشید و بدینوسیله دستور حذف آن را صادر كرد.

موافقان نیز نشان شیر وخورشید را یك نشان باستانی ایرانی میدانند كه در دوره های مختلف تاریخی از جمله افشاریه صفویه قاجار و پهلوی نیز جزئی از پرچم ایران بوده است.
“برگی ارزشمند ۹ (پیکره بالا) كه از سده‌ی چهارم پیش از زایش مسیح (۲۴۰۰ سال پیش) و در موزه‌ی آرمیتاژ لنین گراد (سن پطرزبورگ) نگهداری می شود. این برگه خشایارشاه  یا كه سوار بر شیر است نشان می دهد. به خورشیدی كه بر پشت اوست بنگرید.”

با نگرش به این كه خورشید نماد میترا و میترائیسم، كیش بسیار كهن نیاكانمان بوده است. پس از تازش تازیان به ایران، از یكسو چون پدران و مادران ما دلبستگی دیرینه به مهر و خورشید داشتند و از سویی دیگر، نقشِ تندیس آدمی و آنهم ایزدی كه نماد كیشِ دیگری غیر از اسلام بود، بر روی پرچم ناروا شناخته می شد، به جای تندیس میترا نماد او را كه گرده‌ی خورشید بود بر پشت شیر سوار كردند و نشان شیروخورشید از آن هنگام دوباره پدید آمد و بر روی پرچم ها رفت.

برچسب‌ها: , ,

پیام شما  • پیام و نام‌هایی که به زبان‌های دیگر و یا پینگلیش نوشته شوند، حذف خواهند شد! برای تبدیل پینگلیش به فارسی به اینجا بروید.