خانه هدایت

خانه صادق هدایت، نامدارترین نویسنده ایران در معرض فراموشی

این متن هشت سال بعد از لینک اول اضافه شده. مانند همیشه لینک‌های ایرانی میلنگن! از شهریار ایرانگرد بابت لینکش تشکر میکنم و یعد از این من متن رو کپی میکنم تو میرزا و به منبع هم یه لینک میدم. دوقفلش میکنم تا ایتهم لینک شکسته تو میرزا نباشه. پیشاپش از همه که متنشون رو می‌دزدم پوزش میخوام. اما چاره نیست. این متن هم از شهریار ایرانگرد دزدیده شده:

نمای داخلی و باغ خانه صادق هدایت

نمای داخلی و باغ خانه صادق هدایت

شماره ثبت ملی 2491 تاریخ ثبت 26/7/1378
استان تهران ، شهر تهران ، خیابان سعدی ، ضلع جنوب شرقی بیمارستان امیر اعلم ، خیابان شهید تقوی (خیابان هدایت) پلاک 11 ، کنار خانه سفیر کبیر دانمارک
پیشینه: پدر صادق هدایت اعتضادالملک‌، از رجال و اشراف دوره قاجار بود و احتمالاً ،خانه مورد نظر به دستور وی بنا شده و‌ فرم و ساختار بنا به سبک اواخر دوران قاجار بر می گردد. در دهۀ پنجاه دفتر فرح پهلوی به فکر افتاده بود موزه ای برای مرحوم صادق هدایت ترتیب دهد . برای این کار خانۀ پدری صادق هدایت را خریدند و اشیاء شخصی اش را از بازماندگان هدایت گرفتند اما به انقلاب خورد و سرانجامی نیافت .با پیروزی انقلاب اسلامی‌ ملک مصادره شد و در اختیار دانشگاه علوم پزشکی تهران قرار گرفت‌. سپس، به عنوان مهدکودک کارکنان و بعد به عنوان انبار ‌بیمارستان مورد بهره برداری قرار گرفت. (در حال حاضر در داخل بیمارستان تابلوی کتابخانه بر روی ملک نصب شده اما به نظر من که بعنوان انبار از آن استفاده می شود)

مهدکودک کردن خانه هدایت

مهدکودک کردن خانه هدایت

سال 1381 برادرزاده‌ صادق هدایت ـ جهانگیر هدایت ـ به نوع کاربری این خانه توسط دانشگاه علوم پزشکی اعتراض کرد . ولی فکر می کنم به نتیجه ای نرسیده . اما عکسی که ساعت 10 صبح چهارشنبه مورخ 18/1/1389 از داخل ملک گرفتم ، نشان از سرسبزی ملک داشت و یک گل رز هم در آن قابل مشاهده بود.

با توجه به 100 سالگی شهرداری تهران ، تابلویی توسط سازمان زیباسازی شهرداری تهران در سال 1388 سر در ملک نصب شده است.
مشخصات ساختمان: ورودی اصلی بنا در ضلع جنوبی آن قرار دارد و با گذشتن از این ورودی و سطحی حدود یک متر پایین‌تر از کف خیابان‌ به حیاط کوچک‌تر جنوبی ختم می‌شود.
اطراف حیاط را ساختمان اصلی احاطه کرده که در دو سطح زیرزمین و یک طبقه روی آن ایجاد شده است‌. دسترسی به فضاهای اصلی طبقه اول از دو سمت شرق و غرب حیاط امکان‌پذیر است‌.

سند ثبت خانه هدایت در فهرست آثار ملی

سند ثبت خانه هدایت در فهرست آثار ملی

طبقه اول بنا متقارن در دو سوی غربی و شرقی حیاط جنوبی واقع شده ، همان گونه که گفته شد ، رسیدن به آن از پلکان متقارن دو سوی حیاط جنوبی میسر است‌. فضای کوچکی به ابعاد ۲*۳ متر به عنوان فیلتر، امکان ایجاد ارتباط با سایر بخش‌های بنا را فراهم می‌کند. در جنوب این فضا اتاق ۳*۵ متر و در شمال آن اتاق دیگری به ابعاد ۶*۴ متر وجود دارد (این مشخصات در دو سمت شرق و غرب ساختمان به قرینه تکرار می‌شود). در بخش مرکزی بنا، تالار اصلی به ابعاد ۶*۴ متر قرار گرفته که ایوانی به عمق دو متر در جلوی آن‌، چشم انداز زیبای این تالار اصلی را به سمت حیاط وسیع شمالی به وجود آورده است‌.

حیاط شمالی بنا نیز از محیط دلنشین و زیبایی برخوردار است و محوطه سازی و باغچه‌ بندی آن‌، با تبعیت از الگوی محوطه سازی ایرانی‌، دارای تقارن و آب نمای مرکزی است‌، و به احتمال زیاد، آب قناتی که از شمال حیاط به آن وارد می‌شده منبع تأمین آب این بنا بوده که اکنون مسدود است‌. ابعاد حیاط ۳۷*۲۵ متر است و از الحاقات آن به آمفی تئاتر روباز منتهی الیه شمال شرق و موتورخانه موجود در این بخش می توان اشاره کرد. دورادور حیاط شمالی دیوارهای محیطی خانه قرار دارند که برای پرهیز از یک نواختی‌، در آنها قاب‌های زیبایی ایجاد شده‌ است‌. سازه اصلی بنا براساس دیوارهای ضخیم‌، باربر آجری یک پارچه هستند و در مغز آن نیز آجر به کار رفته است‌. پوشش بخش‌های مختلف زیرزمینی‌، همان گونه که ذکر شد، به صورت طاق ضربی بوده و پوشش طبقه اول به صورت مسطح و با تیر چوبی ساخته شده‌ که لمه‌کوبی شکیلی به آن زیبایی بخشیده‌ است . پوشش نهایی ساختمان شیروانی است.

بیشتر در اینرمینه:

ویکیپدیا درباره خانه هدایت

برچسب‌ها: , ,

یک پیام

  1. مطالب و تصاویری جدید از خانه صادق هدایت
    http://shahriar.blogspot.com/2010/04/fg.html

پیام شما  • پیام و نام‌هایی که به زبان‌های دیگر و یا پینگلیش نوشته شوند، حذف خواهند شد! برای تبدیل پینگلیش به فارسی به اینجا بروید.