دو کلوم حرف حسابی از شاهرودی

محمود هاشمی شاهرودی ریس قوه قضاییه

محمود هاشمی شاهرودی

ما که تکلیفمون رو با رییس قوه قضاییه نفهمیدیم. از قراراحمد زیدآبادی، کارشناس مسایل سیاسی ایران و خاورمیانه بی‌بی‌سی هم گیج شده. بقول رشتی‌ها های فیگیره، های وله کن. اما به سنت قدیمی هر حرف خوب رو دوبار تکرار کن و از تکرار حرف‌های زشت خوداری کن من هم بخشی از گفته‌های ایشون رو تکرار میکنم. اینو در رابطه با برخورد امنیتی با بد حجابی گفته:

نباید این‌‏گونه خیال كرد كه با بگیر و ببند همه این مسائل حل می‌‏شود، ده‌‏ها راه مدنی برای مبارزه با این گونه فسادها وجود دارد، برخورد امنیتی كارها را بدتر می‌‏كند و باعث سوء استفاده دشمنان خارجی و اپوزیسیون ضد انقلاب می‌‏شود و این گونه برخوردها حتی باعث شده كه بسیج كه وظیفه امر به معروف و نهی از منكر را دارد، عقب كشیده است و بحث مبارزه با مفاسد بدحجابی را رها كرده است، در زمینه مبارزه با این مفاسد می‌‏توان نهادهای مدنی زیادی را برای مبارزه با آن تشكیل داد كه یكی از آن نهادها ستاد حفاظت اجتماعی است.

درباره قضاوت گفته:

قاضی باید بررسی كند كه اقرار در چه شرایطی صورت گرفته است. از دیگر مسایلی كه قاضی باید بررسی كند، نوع بازجویی است. بازجویی و استنطاق باید در چارچوب قانون باشد. در برخی پرونده‌‏ها مشاهده كردم كه ادله جمع آوری شده منطبق با جرم نیست، به طور مثال در پرونده‌‏ای عكس خانوادگی فرد را ضمیمه پرونده كرده بودند تا بفهمند با چه كسانی می‌‏گردد، درحالی كه جرم او تناسبی با ادله پرونده نداشت، اگر جرم اقتصادی است، نباید درمسایل دیگر مورد بازجویی قرار گیرد.

و درباره دادسراها:

گاهی اوقات برای صدور چک، حکم جلب کسی را صادر می ‌کنند اما در مرحله‌ جلب و چگونگی آن گناهان کبیره انجام می ‌شود، این جلبها اسلامی نیست … آیا تا به حال دیده ‌اید چگونه افراد را سوار ماشین می ‌کنند؟ در برخی مواقع مشاهده می ‌شود کارهایی که در این زمینه انجام می ‌شود، شبیه کارهایی است که آمریکاییها در زندان ابوغریب در برخورد با تروریستها انجام می ‌دهند … برخی مواقع هنگام جلب، حرمت ‌شکنی انجام می ‌شود، باید توجه داشته باشیم که حرمت مؤمن شوخی نیست و این ظلم محض است، دادسرایی که این طور عمل می‌ کند بهتر است درش تخته شود تا احیا شود.

جان کلام اینکه هر یک گام که به پس نباشه، یک گام به پیشه. اظهارات اخیر هاشمی یک گام به پیش بود.

برچسب‌ها: ,

پیام شما  • پیام و نام‌هایی که به زبان‌های دیگر و یا پینگلیش نوشته شوند، حذف خواهند شد! برای تبدیل پینگلیش به فارسی به اینجا بروید.