مسکو دلیلی برای انصراف از ایران پیدا کرده است

دو روز مانده به پایان مهلت شورای امنیت برای توقف غنی سازی اورانیوم توسط تهران مسکو علامتی در مورد تشدید مواضع خود در رابطه با تهران فرستاد. دیروز روشن شد که صدور سوخت هسته ای به نیروگاه بوشهر ممکن است که تا اطلاع ثانوی به تاخیر بیفتد. این بهانه به روسیه اجازه می دهد که با درخواست های آمریکا و دیگر ابرقدرت های جهان موافقت نموده و تحریمات شدیدتری بر علیه تهران اتخاذ نماید.
مسکو در حدود دوسال است که از “برگ برنده” سوختی استفاده می کند و طی این مدت آمادگی نیروگاه اتمی بوشهر از میزان ۸۰٪ فراتر نرفته است اگرچه کار در آن ادامه داشته است. خود سوخت هسته ای برای نیروگاه به وزن بیش از ۴۰ تن در کارخانه نووسیبرسک نگهداری می شود.
“سرگی کرینکو” رییس روس اتم در ماه ژانویه طی سفری که به ایران داشت اعلام کرد که اجرای طرح کاملا مطابق برنامه انجام می شود و سوخت هسته ای تا پایان ماه مارس تحویل داده خواهد شد. اما دقیقا در این زمان احتمالا قطعنامه جدیدی از سوی شورای امنیت صادر خواهد شد.
خبر امکان اختلال در جدول زمانی احداث نیروگاه بوشهر همزمان با خبر از سر گیری مذاکرات تهران با اتحادیه اروپا و ادامه دیالوگ فعال با آژانس بین المللی انرژی اتمی توام شده است. همزمان ایران مانور نظامی خود و پرتاب موشک های برد متوسط و کوتاه و همچنین سیستم ضد موشکی “تور- ام ۱″ را آغاز کرد.

دلیل انصراف مسکو چیست؟

دلیل انصراف مسکو چیست؟

پول یا سازش
طبق توضیحات رسمی روسیه ممکن است تغییراتی در اجرای طرح بوشهر به خاطر اختلالات پرداختی از سوی ایران بوجود آید. اما بنا به اطلاعات “نزاویسیمایا گازیتا”به احتمال قوی بحث در مورد توافقات بعمل آمده میان روسیه و شرکای گروه “۱+۵″ می باشد که می توان آنها را به دشواری ها از سوی ایران مربوط کرد. “ایرینا یسیپووا” دبیر مطبوعاتی “اتم استروی اکسپورت” در مصاحبه ای با “نزاویسیمایا گازیتا” اعلام کرد که “در نیمه دوم ماه ژانویه و ماه فوریه یک دلار هم پرداخت نشده است. این به یک سری موارد عملی مربوط است که طرف ایرانی عملا در آن بی تقصیر است”. به گفته وی “اتم استروی اکسپورت” همراه با سفارش دهنده های ایرانی سعی بر حل مسائل داشته و تحلیل اوضاع طرح از جمله ارقام وجدول زمانی ساخت نیروگاه را انجام خواهد داد”.
موضوع از این قرار است که طبق تصمیم مقامات ایرانی در مورد ممنوعیت پرداخت های دلاری بانک مرکزی ایران فقط با یورو محاسبات و واریزهای خویش را انجام می دهد. اما هنگام عقد قرار داد قیمت آن بر اساس دلار منعقد شده بود. خانم یسیپووا گفت: “طبق قوانین فدراسیون روسیه ما نمی توانیم که به همین سادگی بدون توافقنامه تکمیلی ارز دیگری را جایگزین کنیم “. آنطور که “نزاویسیمایا گازیتا” اطلاع پیدا کرد تا پایان فوریه هیئت ایرانی برای حل این مسائل به مسکو وارد خواهد شد.

در عین حال منابع نزدیک به مذاکرات روسیه و ایران به “نزاویسیمایا گازیتا” اطلاع دادند که در ماه سپتامبر به “محمد جنتیان” معاون رییس سازمان انرزی اتمی پیشنهاد شده بود که سفارش تمامی تجهیزات مورد نیاز در روسیه انجام شود اما طرف ایرانی قول داد که مستقلا این مسئله را با تسریع در امر تحویل این گونه تجهیزات حل نماید. یک منبع آگاه نزدیک به “روس اتم” به “نزاویسیمایا گازیتا” اطلاع داد: “ما معتقدیم که ایران بیش از این بوشهر را تکمیل نخواهد کرد”. به گفته وی در صورت اعمال مرحله دوم تحریمات تهران ممکن است که از همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی منصرف شود و این امور ادامه احداث بوشهر را برای روسیه غیر ممکن می سازد.

“کلر اسپنسر” مدیر برنامه خاور نزدیک مرکز “چتم هاوس” در گفتگویی با “نزاویسیمایا گازیتا” به تطابق اتفاقی اعلام امکان تاخیر در تحویل سوخت هسته ای تردید کرد. به گفته وی ” همانطور که گفته شد این ممکن است که بنا به دلایل مالی باشد اما نباید این امکان را حذف کرد که این نتیجه مذاکرات “پشت پرده ای” بوده است”.

در آستانه قطعنامه جدید
اوضاع بوجود آمده به طور حتم موضع ایران را در آستانه دور جدید رایزنی های شورای امنیت و گروه “شش” در مورد عملکرد آتی در رابطه با تهران به مراتب ضعیف تر می کند. به پایان رسیدن دوره ۶۰ روزه مطابق قطعنامه شماره ۱۷۳۷ شورای امنیت عواقب سریعی برای ایران بدنبال نخواهد داشد. تا صدور تحریمات جدید احتمالا شدیدتر، تهران هنوز به اندازه کافی زمان دارد که به درخواست های جامعه بین المللی عمل نماید.
طی روزهای آینده شورای امنیت باید گزارش جدید البرادعی را درباره نحوه اجرای درخواست های این شورای توسط تهران دریافت کند. بر اساس این گزارش شورای امنیت باید تصمیمی در باره گام های جدید در مورد حل این بحران اتخاذ نماید. آنطور که یک منبع سیاسی به “نزاویسیمایا گازیتا” توضح داد “به احتمال قوی بعد از رایزنی ها در سطوح مختلف قطعنامه جدیدی که تحریمات محسوس تری برای تهران به همراه خواهد داشت صادر می شود. این احتمال وجود دارد که این بار این تحریمات متوجه نیروگاه اتمی بوشهر هم بشود.

تهران به گفتگوها باز می گردد
فعلا تهران زمان و فرصت برای بازگشتن بر سر میز مذاکره را دارد. آنطور که “منوچهر متکی” وزیر امور خارجه ایران اعلام کرد “علی لاریجانی” دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران و “خاویر سولانا” کمیسر عالی اتحادیه اروپا در امور سیاست خارجی و امنیت در باره از سرگیری دیالوگ در مورد مسئله هسته ای ایران به توافق رسیدند. به غیر از این باید دیدار لاریجانی و البرادعی در وین برگزار گردد.
منبع خبری “نزاویسیمایا گازیتا” در وین تایید کرد که “درخواست برگزاری چنین دیداری تایید شده و این دیدار بعد از ظهر روز ۲۰ فوریه انجام خواهد شد”. به گفته وی این دیدار بعید است که در محتوی گزارش البرادعی تاثیری داشته باشد مگر اینکه لاریجانی سیگنال مشخصی دال بر اجرای تمامی درخواست های آژانس بین المللی انرژی اتمی بدهد و بازرسان آن در محل این موضوع را تایید کنند”. در غیر اینصورت البرادعی فقط خواهد گفت که ایران به غنی سازی اورانیوم ادامه می دهد. و این بدان معناست که اتخاذ تحریمات جدید بر علیه جمهوری اسلامی به احتمال زیاد اجتناب ناپذیر خواهد بود.

ایوان گروشکوف، میخاییل سرگیف، سرگی کولیکوف
برگرفته از: نزاویسیمایا گازیتا و نوست

برچسب‌ها: , , , , ,

پیام شما  • پیام و نام‌هایی که به زبان‌های دیگر و یا پینگلیش نوشته شوند، حذف خواهند شد! برای تبدیل پینگلیش به فارسی به اینجا بروید.