وارد کردن قلم دلخواه فارسی درسامانه

میرزا با میترا و نازنین

میرزا با میترا و نازنین

چندی پیش بی‌بی‌سی فارسی چهره سایت خود را برای سومین بار تغیر داد. گذشته از اینکه این تغیرانت چه را شامل میشد و آیا به بهتر شدن دسترسی به اطلاعات سایت کمکی کرد یا نه، نکته‌ای که در این دگرگونی نظر من را جلب کرد  قلم تازه بی‌بی‌سی بود. این قلم حتی برای من که سال‌ها با قلم‌های فارسی ور رفته بودم و غالب آن‌ها را میشناختم، ناآشنا بود. نکته دوم اینکه مطمئن بودم که قلم مورد اشاره در سیستم من وجود ندارد لیکن مرورگر من سایت بی‌بی‌سی را درست و بدون مشکلی نمایش میداد! دیگر نه تاهومای زشت در این سایت بود و نه تایمز بی‌ریخت. این مشکل قدیمی در نمایش حروف فارسی رابی‌بی‌سی به نوعی حل کرده بود. یادم آدم که چندی پیش در جایی خوانده بودم که میشود فونت‌های دلخواه را در سایت خود جوش داد (برگردان مفهومی امبد Embed). خلاصه اینکه پشه به تنبان حقیر افتاد که چگونه؟ راهش را پیدا کردم و «سیاحتنامه» را با دو قلم فارسی مزین.  قلم‌های استفاده شده در میرزا را سریع انتخاب کردم و شاید در آینده تغیر کنند. اکنون شما قلم «میترا» را در متن میبینید و قلم نازنین را رد فهرست‌ها. این چند خط درباره این چگونگی است.
برای وارد کردن و جوش دادن قلم‌های دلخواه خود در سامانه‌های اینترنتی دو راه عمده وجود دارد. یکی از آنها به میکروسافت ختم میشود. با توجه به دشمنی دیرینه میرزا با مایکروسافت و مخالفت من با انحصار تنها به یک لینک در اینرابطه اشاره میکنم. شیوه دوم را با تفصیل بیشتر خواهم گفت. مایکروسافتی‌ها میتوانند به این لینک مراجعه کنند و راه‌حل خود را یابند.

برای کسانی که به جستجوی راه‌حل بهتری هستند این شیوه بهترو ساده‌تر است. مزید بر اینکه این شیوه در همه مروگرهای تازه‌تر نیز کار میکند و نه تنها در «اینترنت اکسپلور»! چنین کنید:

  • نخست اینکه فونت خویش را برگزینید. قلم‌های فارسی مانند دیگر تکنیک‌های فارسی بروی اینترنت، بدون استاندارد هستند و یا از روی یکدیگر کپی شده‌اند وبسیاری از آنها دقیقا یبه یکدیگر شبیه‌اند و تنها داری پیشوندی متفاوت از فونت‌های رقیب هستند. من دو سایت رو پیشنهاد میکتنم برای دیدن و بارگیری قلم‌های فارسی یکی برنا‌رایانه و دیگری دیباگران آروین که هر دو قلم فارسی هم تولید میکنند. قلم‌های این هر دو شرکت همگی «تروتایپ» TrueType است. برای تبدیل کردن قلم‌ها به قلم‌های قابل استفاده در مروگرها تنها از این فور‌مات میتوان استفاده کرد.
  • انتخاب قلم با شما.  این انتخاب نیز بدون سردرد امکان‌پذیر نیست. مسکن یادتان نرود. پس از انتخاب قلم باید آن را تبدیل کنید. برای این تبدیل نیز راه‌های گوناگون وجود دارد. ساده‌ترین آنها تبدیل قلم از راه سایت‌های اینترنتی است که برای اینکار ساخته شده‌اند. دو سامانه را پیشنهاد میکنم. نخست «فونت تو وب» Font to Web و سپس «فونت فیس جنریتور» Font-face Genrator. شیوه کار در هردو تقریبا یکسان است. در هر دو شما قلم انتخابی خود را به سامانه میدهید و در پاسخ یه بسته فشرده حاوی مجموعه جهار یا پنج قلم تحویل میگیرید. مزید بر چند خط کد. پیشنهاد میکنم که اگر تازه‌کار هستید از سامانه «فونت تو وب» استفاده کنید زیرا هم سریعتر است و هم کد دریافتی شما ساده‌تر میشود.
  • بسته فشرده حاوی قلم‌های وب را باز کنید.
  • کد دریافتی چیزی مانند این است:

@font-face { font-family: 'Conv_BTehran'; src: url('fonts/BTehran.eot'); src: local('☺'), url('fonts/BTehran.woff') format('woff'), url('fonts/BTehran.ttf') format('truetype'), url('fonts/BTehran.svg') format('svg'); font-weight: normal; font-style: normal;}

  • همه قلم‌های موجد در بسته را بروی سرور خود قرار دهید. اگر مایل هستید که قلم‌ها را در جایی دیگر بروی سرور خود قرار دهید نشانی جای قلم‌ها را در کد تغیر دهید.
  • کد را در جایی از شیوه‌نامه اصلی سایت خود قرار دهید. یا اگر تمایل دارید می‌توانید آنرا در شیوه‌نامه اصلی خود «وارد» Import کنید. برای وارد کردن کد در شیوه‌نامه خودتلن نخست فایل fonts.css را بروی سرور قرار دهید. سپس خط  زیر را به بالای شیوه‌نامه اضافه کنید. طبیعتا نشانی شیوه‌نامه محتوی اطلاعات درباره قلم‌ها را خود باید تغیر دهید.

@import url('font/fonts.css');

  • توجه داشته باشید که استفاده ازچند فونت‌ مختلف امکانپذیر است اما کار شما را بمراتب سخت‌تر میکند. مزید بر اینکه وارد کردن هرقلم بارگذاری سایت در مرورگر را هم طولانی‌تر میکند زیرا قلم‌ها ابتدا باید وارد مرورگر شود. با توجه به اندازه قلم‌ها این پروسه میتواند سامانه شما را کند کند. بنابراین در هر شیوه‌نامه تنها از یک قلم استفاده کنید.
  • از وارد کردن یک قلم از راه شیوه‌نامه‌های گوناگون بپرهیزید. کار شما را سخت میکند.
  • در شیوه‌نامه اصلی خود نام قلم‌های پیشین را با نام قلم‌های نو عوض کنید.
  • سامانه خود را ریلود کنید. اگر همه کارها را درست انجام داده باشید شکل قلم‌ها همان خواهد شد که انتخاب کرده‌اید. و پس از آن در همه مرورگرها به همان شکل که شما مایلید نمایش داده خواهد شد.

این ساده‌ترین راه برای وارد کردن قلم‌های فارسی به سامانه است. اگر شما راه‌‌حل بهتری دارید با من در میان بگذارید. طبیعتا هزار راه دیگر برای انجام اینکار وجود دارد. من اینراه را بواسطه سادگیش انتخاب کردم. شما اگر پیچیده هستید بروید جای دیگر دنبال حل مسئله. اگر بیشتر در اینزمینه کنجاو هستید به این سامانه رجوع کنید.

برچسب‌ها: , , , , , , , ,

پیام شما  • پیام و نام‌هایی که به زبان‌های دیگر و یا پینگلیش نوشته شوند، حذف خواهند شد! برای تبدیل پینگلیش به فارسی به اینجا بروید.